در سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۷ صادرات محصولات کشاورزی به دنیا به لحاظ وزنی 1/5 درصد و از نظر ارزش 5/5 درصد رشد داشته است. مدیرکل دفتر توسعه تجارت وزارت جهاد کشاورزی بر مثبت شدن تراز تجاری ایران با اتحادیه اروپا تاکید کرد و گفت: با یک برنامه‌ریزی منسجم می‌توان صادرات و ارتباطات تجاری با اتحادیه اروپا را گسترش داد.

در سومین نشست همکاری‌های کشاورزی ایران و کمیسیون‌های کشاورزی، تجارت، بهداشت و مرکز سرمایه‌گذاری اتحادیه اروپا در تهران، شاهرخ شجری اظهار داشت: تجارت محصولات کشاورزی ایران با این اتحادیه از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۷ دارای نوساناتی بوده به طوری که تراز تجاری ایران به کشورهای عضو این اتحادیه، روند منفی را نشان می‌دهد.

او افزود: این در حالی است که در سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۷ صادرات محصولات کشاورزی به دنیا به لحاظ وزنی 1/5 درصد و از نظر ارزش 5/5 درصد رشد داشته است. وی در عین حال خواست، اتحادیه اروپا مزایای تجاری که برای برخی از کشورها مانند تایلند و اکوادور در نظر گرفته است را برای ایران نیز منظور کند.

مدیرکل دفتر توسعه تجارت وزارت جهاد کشاورزی تولید، تجارت و فرآوری گیاهان دارویی، کشاورزی و گواهی‌های ارگانیک و صدور گواهی‌های بین‌المللی سلامت و کیفیت محصولات کشاورزی و مواد غذایی، برگزاری کارگاه‌های آموزشی در مورد زنجیره‌های ارزش محصولات کشاورزی، ارتقای کیفیت بذور با عناصر میکرو، کودهای بیولوژیک و کیفیت سموم کشاورزی و تجهیزات گلخانه‌ای را از زمینه‌های همکاری میان ایران و اتحادیه اروپا برشمرد.

او به ضرورت تسهیل در صدور ویزا برای صادر‌کنندگان و واردکنندگان ایران اشاره کرد و گفت: صدور ویزا برای تجار ایرانی به کشورهای عضو اتحادیه اروپا دو ماه طول می‌کشد و انتظار داریم صدور ویزا به طور هفتگی انجام شود.

شجری در عین حال بر تسهیل دستیابی به بازارهای اتحادیه اروپا، واردات بذور، فنون و ماشین‌آلات و صادرات اسب ایران به این اتحادیه تاکید کرد.

دیدگاه خود را بنویسید