رئیس بخش تحقیقات تشکیل، طبقه‌بندی و شناسایی خاک مؤسسه تحقیقات خاک و آب کشور معتقد است، در حال حاضر جمعیت جهان روبه‌رشد است و نمی‌توان مانند قرن‌ها پیش تولید سنتی را انجام داد و سوال اینجاست اگر از کود شیمیایی استفاده نکنیم آیا می‌توانیم  منابع غذایی جمعیت کنونی را تامین کنیم؟ باید پاسخ داد علاوه بر این که بدون کودشیمیایی نمی‌توان این حجم از منابع غذایی را در اختیار انسان‌ها قرار داد، باید گفت کشاورز برای تامین غذا مجبور به  تغییر کاربری جنگل‌ها و مراتع خواهد بود. استفاده از کودشیمیایی مانند یک تیغه دولبه است که با استفاده نکردن از آن نمی‌توان غذای جمعیت روبه رشد جهان را تامین کرد و استفاده بیش از حد از آن نیز مشکلات جدی در طولانی مدت ایجاد می‌کند.

کامران افتخاری گفت: کود شیمیایی اگر به درستی استفاده شود آثار جانبی کمی خواهد داشت با این حال با گذاشتن مصرف کود و عدم مصرف کود شیمیایی در کفه‌های یک ترازو، کفه عدم مصرف کود سنگین‌تر و مضرات بیشتری را ایجاد می کند. رئیس بخش تحقیقات تشکیل، طبقه‌بندی و شناسایی خاک مؤسسه تحقیقات خاک و آب کشور در مقایسه میزان مصرف کود شیمیایی در ایران با سایر کشورهای جهان گفت: میزان مصرف کود شیمیایی در کشور ما نسبت به میانگین مصرف بسیاری از کشورهای پیشرفته در جهان و میانگین مصرف بین‌المللی پایین تر است اما نمی‌توانیم منکر  بد مصرفی و استفاده بیش از حد توسط برخی کشاورزان شویم.

وی در ارتباط با روشی برای کاهش مضرات کودهای شیمیایی توضیح داد: اگر مصرف کود شیمیایی به درستی و طبق اصول صحیح انجام شود مضرات استفاده از کود شیمیایی بسیار کم‌تر می‌شود. با وضعیت علم و دانش فعلی مدیریت تلفیقی حاصلخیزی خاک و کود را می‌توانیم داشته باشیم که این نوع مدیریت به این معنی است که ما در ابتدا از منابع طبیعی تامین‌کننده عناصر غذایی مثل کودهای زیستی، کود آلی و روش‌های طبیعی چون استفاده از تناوب‌های درست (استفاده از کشت متناوب از لگوم‌ها مانند نخود) استفاده کنیم و کسری مواد مغذی را از طریق کود شیمیایی جبران کنیم. اگر کود شیمیایی بیش از حد استفاده شود باعث آسیب‌رسانی به خاک و اگر کمتر از میزان لازم استفاده شود نیز سبب تخلیه خاک می‌شود. در بیشتر مناطق کشور، خاک کشاورزی دچار چنین مشکلی است چرا که در اثر استفاده مکرر از خاک کشاورزی، این خاک از عناصر غذایی تهی شده و همین امر منجر به کاهش تولید می‌شود. در کل باید تعادل عناصر غذایی خاک با استفاده از روش‌های طبیعی و کودهای شیمیایی حفظ شود.

دیدگاه خود را بنویسید