طی نامه محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت به گمرک صادرات پنج قلم کالا از ابتدای شهریورماه در جهت تنظیم بازار داخلی ممنوع شد. گمرک ایران نیز طی بخش نامه‌ای، ممنوعیت صادرات این پنج قلم کالا از جمله چای فله و بسته بندی را به گمرکات اجرایی اعلام کرده است. با گذشت چند روز از ابلاغ این بخشنامه، بازرگانان می‌گویند که بازارهای خارج از کشور چای با این بخشنامه از دست خواهند رفت.

حمیدرضا موثقی رئیس اتحادیه بازرگانان و توزیع کنندگان چای کشور در خصوص ممنوعیت صادراتی5  قلم کالا که چای فله و بسته بندی نیز جزو آن بود، گفت: وزارت جهادکشاورزی و سازمان چای کشور به دنبال رفع این ممنوعیت هستند. او با اشاره به ارسال نامه وزیر جهادکشاورزی به شریعتمداری، افزود: در مساله ممنوعیت صادرات چای فله و بسته‌بندی، کارشناسی تخصصی صورت نگرفته بود و در صورت صحبت‌های کارشناسی با وزیر صنعت، معدن و تجارت، امید می‌رود شاهد بازنگری در این ممنوعیت صادرات باشیم چرا که با این ممنوعیت بازارهای صادراتی چای را از دست خواهیم داد.

رئیس اتحادیه بازرگانان و توزیع کنندگان چای کشور با بیان اینکه میزان صادرات چای به صورت دقیق مشخص نیست، افزود: سازمان چای میزان صادرات این محصول را در حدود 12 تا 14 هزار تن اعلام کرده که البته صادرات به صورت غیرقانونی در مرزها و به صورت کولبری را نیز باید به آن افزود. او با تاکید بر اینکه در صورت مرتفع نشدن این موضوع بازارهای چای ایران از بین می‌رود، افزود: چای ایران تاکنون  به کشورهای عراق، ترکیه، کشورهای حاشیه خلیج فارس و اروپا صادر شده است.

دیدگاه خود را بنویسید