به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، محمود حجتی امروز در هفتمین روز درختکاری در نشستی که به مناسبت بهره‌برداری از پروژه‌های آبخیزداری و جنگل‌کاری 25 هزار هکتاری در سازمان جنگل‌ها برگزار شد، گفت: ما در حوزه منابع طبیعی کار کردن با مردم را اصلا بلد نیستیم و در این حوزه باید کارهای زیادی انجام شود. ما باید در سازمان جنگل‌ها تغییر نگاه ایجاد کنیم و در خیلی چیزها عقب هستیم.

وی با بیان اینکه تغییر فرهنگی بسیار سخت است، گفت:‌اول باید خودمان آموزش ببینیم و بعد به مردم بتوانیم آموزش دهیم و در این زمینه باید کارهای جدی انجام شود.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه باید اتاق فکر تشکیل شود، گفت: باید از مدیران،‌بهره‌برداران وجامعه‌شناسان کمک بگیریم و از نظر آنها استفاده بیشتری کنیم.

حجتی با طرح این سؤال که چند درصد جنگل‌های ما بارش بیش از 300 میلیمتر دارند،‌گفت:‌در حالی که بسیاری از جنگل‌های ما بیش از 300 میلیمتر بارش دارند، اما 95 درصد از این جنگل‌ها تُنک و کچل هستند و به محض بارندگی سیلاب راه می‌افتد. چرا درختکاری مناسب نداریم و چرا درختان با گونه‌های مناسب نکاشتیم؟

وی گفت: ما باید در این زمینه از مردم کمک بگیریم و ما خودمان توان این کار را نداریم، در دنیا هم معمول است  که در حوزه‌های جنگلداری از مردم کمک می‌گیرند و ما باید آرام آرام وارد این کار شویم. تقاضای من از سازمان جنگل‌ها این است که در این زمینه بیشتر کار کنند.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه به دستور مقام معظم رهبری از صندوق توسعه ملی اعتباری برای آبخیزداری و جنگلداری اختصاص یافته است، گفت: این حتی برای من غیرمنتظره بود و ما باید قدر این اعتبارات را بدانیم و با استفاده صحیح از آن از آثار مخرب سیل و باد بکاهیم و از بهره‌برداری‌های بی‌رویه جلوگیری کنیم.

دیدگاه خود را بنویسید