دبیرکل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت هشتم ژوئن (18 خرداد)، روز جهانی اقیانوس ها، اعلام کرد: 80 درصد آلودگی دریاها به دلیل ورود سالیانه حدود هشت میلیون تن پسماند پلاستیکی از خشکی است و از این رو، بیش از 30 کارگزاری سازمان ملل برای مبارزه با پلاستیک یکبار مصرف اقدام کرده اند. به گزارش دفتر سازمان ملل متحد در تهران، “آنتونیو گوترش” در این پیام افزود: در روز جهانی اقیانوس ها، بر مشکل آلودگی پلاستیکی تمرکز می‌کنیم. باید به صورت فردی و جمعی تلاش کنیم تا این فاجعه پایان یابد و هرگونه آلودگی دریاها از جمله پلاستیک به صورت چشمگیری کم شود.

وی ادامه داد: همه باید نقشی ایفا کنند. شما می توانید امروز و هر روز با برخی کارهای ساده تغییر ایجاد کنید. مانند حمل بطری آب و ساک خرید (برای کاهش استفاده از لیوان و کیسه پلاستیکی)، بازیافت پلاستیک ها، پرهیز از محصولات دارای میکروپلاستیک و پاکسازی داوطلبانه طبیعت.
اگر همه ما کارهای کوچکی انجام دهیم، مجموع اقدام های ما بزرگ خواهد بود. گوترش اضافه کرد: دولت ها، جوامع و افراد را در روز جهانی اقیانوس ها فرامی خوانم تا با پاکسازی، این منابع آبی را گرامی بدارند و اطمینان یابند که برای نسل های آینده باقی می ماند.
پسماندهای غیرقابل تجزیه مانند پلاستیک باعث انسداد آبراهه ها، صدمه به جوامع وابسته به ماهی گیری و گردشگری و مرگ لاک پشت ها و پرندگان، وال ها و دلفین می شود.

 

دیدگاه خود را بنویسید