به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، مشکلاتی امروزه پیش‌روی تولید و تجارت طلای سرخ ایران که سالانه 400 میلیون دلار ارز برای کشور می‌آورد، وجود دارد که بیم آن هست در آینده نزدیک جایگاه تولید و سهم صادراتی خود را در جهان از دست بدهیم. این سخنان نایب رئیس شورای ملی زعفران است که سالهاست بر این مسند تکیه کرده است.

نایب رئیس شورای ملی زعفران مهمترین مشکلات پیش روی زعفران این طلای سرخ را که آوازه آن در جهان به نام ایران گره خورده است را قاچاق، نبودن سیاست‌های نامناسب صادراتی از جمله پیمان‌سپاری ارزی، دلالی‌ها در بخش تولید و صادرات و خشکسالی‌‌ها عنوان کرد.

زعفران سالهاست به عنوان یک محصول کشاورزی ویژه و ارز‌آور برای ایران محسوب می‌شود. سالانه 400 میلیون دلار از بابت صادرات این محصول ارز نصیب کشور می‌شود که در شرایط فعلی که تحریم‌های نفتی از سوی آمریکا می‌خواهد آغاز شود این میزان ارز یک غنیمت بزرگی برای کشور است.

نایب رئیس شورای ملی زعفران گفت:«اگر موانع تولید و صادرات زعفران کشور را برندارند کشورهایی مانند ازبکستان، یونان، کشمیر، ایتالیا و مراکش می‌تواند بازارهای ما را در آینده نزدیک از دستمان بگیرد.»

دیدگاه خود را بنویسید