به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس،  روز گذشته وزیر محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی تعدادی از نماینده‌های کارخانه‌های لبنی را در ساختمان وزارت جهاد کشاورزی طالقانی دور هم جمع کرد تا شاید به مشکلات  لبنیات پایانی بدهد.

در این نشست ظاهراً مدیرعامل شرکت‌های میهن، پگاه، کاله و صنایع شیر حضور داشتند و صحبت‌هایی راجع به مشکلات اخیر لبنیات بحث و گفت‌وگو شده است. مسائلی که به ویژه چند ماه گذشته درباره لبنیات مطرح بوده این است که قیمت لبنیات در بازار افزایش‌های چند باره داشته و صنایع لبنی می‌گویند دلیل آن بالا رفتن قیمت وسایل بسته‌بندی و گران کردن شیر خام توسط دامداران است.

صنایع لبنی بحث دیگری هم مطرح می‌کردند که حجم شیر ورودی به کارخانه‌های لبنی 25 درصد و در برخی موارد تا 50 درصد کاهش یافته است.

اما در دیگر سو متولیان تولید نه گرانی شیر خام را می‌پذیرند و نه کم شدن تولید را.به طوری که وزیر جهاد کشاورزی که امروز صبحانه کاری با تعاون‌گران داشت مطرح کرد  تولید شیر خام در کشور نه تنها کاهش نیافته بلکه افزایش هم یافته است.

به گفته وزیر جهاد کشاورزی، طی رصدی که از 160 تا 170 گاوداری بزرگ کشور انجام شده تولید شیر آنها حدود 7 الی 8 درصد نیز افزایش یافته است.

به هر حال هنوز وزیر جهاد یا دیگر مسؤولی از نتیجه تصمیمات نشست شب گذشته اطلاعاتی بیرون درز نداده اما رضا باکری دبیر انجمن صنایع لبنی ایران در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس به محورهای گفت‌وگو که قرار بود شب گذشته انجام شود اشاره کرد.

باکری گفت: محورهای گفت‌وگوی شب گذشته نمایندگان صنایع لبنی با وزیر جهاد کشاورزی قرار بود بیشتر روی سه محور متمرکز شود.

نخست اینکه کارخانجات روی مشکل تأمین شیر کارخانه‌هایشان بحث کنند و رفع مشکل آن را از وزیر جهاد کشاورزی بشنوند؛

دومین موضوع قرار بود تعامل کاملی بین دامداران و کارخانه‌های لبنی ایجاد شود تا شرایط به گونه‌ای باشد که هم تولید برای دامداران سودآور شود و همین که شرایط کارخانه‌های لبنی از این وضعیت خارج شود.

موضوع سوم، قرار بود بر اساس قانون تمرکز وظایف کشاورزی در وزارت جهاد زنجیره شیر تشکیل شود که در جلسه دیشب این موضوع قرار بود با وزیر جهاد بحث و گفت‌وگو شود.

دیدگاه خود را بنویسید