به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی سازمان اقتصادی کوثر، سید صدراله پرهیزگار در حاشیه مراسم شکرگزاری برداشت برنج به روش مکانیزه گفت: در راستای منویات مقام معظم رهبری و با هدف افزایش ضریب امنیت غذایی نسبت به تهیه و اجرای دو طرح توسعه کشت و افزایش عملکرد دانه روغنی کلزا اقدام شد.

پرهیزگار با اعلام میزان سطح پیش بینی شده برای استان های گیلان و مازندران گفت: برنامه سال اول در استان‌های گیلان و مازندران کشت کلزا به میزان ۸ هزار هکتار در اراضی شالیزاری فاقد کشت دوم است.

وی ادامه داد: طرح افزایش عملکرد در استان‌های اردبیل و همدان به ظرفیت هزار هکتار اجرا خواهد شد.

پرهیزگار مدیرپروژه اقتصاد مقاومتی توسعه و افزایش عملکرد کشت کلزا، گزارش داد: طرح های افزایش سطح و برداشت کلزا که به طرح گذر از تحریم نیز معروف است، ۳ ساله اجرا می‌شود.

وی یادآور شد: با زیر کشت بردن ۲۰۰ هزار هکتار از اراضی شالیزاری فاقد استفاده در کشت دوم و اختصاص این ظرفیت به کشت کلزا، مقدار ۴۷۲ هزار تن کلزا نیز به ظرفیت تولید کشور افزوده می‌شود.

سید صدرالله پرهیزگار در این رابطه بیان کرد: آموزش و جذب ۲۲ کارشناس و مهندس ناظر کشاورزی با همکاری سازمان بسیج مهندسان کشاورزی و منابع طبیعی کشور و نوسازی و تجهیز ناوگان مکانیزاسیون مزارع کلزا از مهم‌ترین گام‌ها در این طرح بوده که علاوه بر افزایش توان فنی در مزارع، باعث توسعه کشت کلزا در مناطق دارای پتانسیل خالی می‌شود.

دیدگاه خود را بنویسید