عباس پاپی‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در پاسخ به اینکه شورای اقتصاد هنوز با گذشت بیش از ۴۵ روز از سال زراعی جدید قیمت خریدهای تضمینی را اعلام نکرده است، آیا این نقض قانون نیست؟ و این تاخیر چه خسارتی به تولید محصولات اساسی وارد می‌کند؟گفت:‌براساس قانون خرید تضمینی، وزارت جهاد کشاورزی موظف است تا پایان تیرماه قیمت پیشنهادی خود را به دولت اعلام کند و دولت هم باید تا پایان شهریور فهرست نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی را ابلاغ کند.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس گفت:‌ دولت طی سالهای گذشته بارها این قانون را زیرپا گذاشته و مرتکب تخلف شده است و بازرسی کشور باید به این مسئله ورود کند.

پاپی‌زاده گفت:‌ دولت خریدهای تضمینی را نه براساس قانون بلکه براساس سلیقه خودش انجام می‌دهد، مثلا قیمت نرخ خرید تضمینی که امسال حداقل باید کیلویی یک‌ هزار و ۸۰۰ تومان می‌شد به مبلغ ۱۳۰۰ تومان خریداری کرد که مفهوم آن این است دولت قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی را نقض می‌کند.

پاپی‌زاده افزود: براساس قانون خرید تضمینی، دولت موظف است افزایش قیمت‌های تضمینی را به اندازه نرخ تورم درنظر بگیرد، در حالی که دولت در چند سال گذشته این بخش از قانون را اجرا نکرد و همواره افزایش نرخ خرید تضمینی پایین‌تر از نرخ تورم بوده است.

*هزینه کشاورزان چند برابر شد؛ نرخ خرید تضمینی افزایش نیافت

وی با بیان اینکه هزینه‌های کشاورزان در سالهای گذشته افزایش یافته است، گفت:‌ در حالی که قیمت کود سه برابر، آب و سایر هزینه‌های داشت و برداشت دو برابر شده است، دولت قیمت خریدهای تضمینی را یا افزایش نمی‌دهد یا بسیار جزئی افزایش می‌دهد، مفهوم آن این است که دولت زورش فقط به کشاورز می‌رسد

دیدگاه خود را بنویسید