به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، مجری طرح توسعه گلخانه های کشور گفت: در شش ماهه امسال در احداث گلخانه ها حدود ۹۸ درصد پیشرفت فیزیکی داشتیم و پیش بینی می کنیم ۱۰۰ درصد برنامه تا پایان سال محقق شود.

ولی اله بنی عامری افزود: تا کنون نزدیک به ۱۴ هزار هکتار گلخانه در کل کشور و به طور عمده در پنج قطب مهم تولید شامل استان تهران، اصفهان، یزد، جنوب کرمان و هرمزگان احداث شده است.

وی در عین حال تصریح کرد که از ۱۴ هزار هکتار گلخانه، ۱۲ هزار هکتار در حال بهره برداری است.

بنی عامری با بیان این که پس از عملیات احداث، ۶ تا ۱۲ ماه طول می کشد که گلخانه ها به بهره برداری برسند، اظهار داشت: با احداث و راه اندازی ۲۷۶۳ هکتار گلخانه برآورد می کنیم ۶۰۰ هزار تن به محصولات گلخانه ای تنها در گروه سبزیجات و صیفی جات اضافه شود.

وی درباره اعتبارات ساخت ۲۷۶۳ هکتار گلخانه نیز گفت: احداث این سطح از گلخانه به ۸ هزار میلیارد ریال سرمایه نیاز دارد که نزدیک به نیمی از این سرمایه به صورت تسهیلات در اختیار متقاضیان قرار می گیرد و نیمی دیگر آورده بخش خصوصی است.

مجری طرح توسعه گلخانه های کشور درباره اشتغالزایی در حوزه گلخانه ها اذعان داشت: به طور متوسط با احداث هر هکتار گلخانه ۸ تا ۱۲ نفر مشغول به کار می‌شوند.

وی گفت: ظرف دو سال اخیر با آغاز طرح توسعه گلخانه ها، ۱۰۰ میلیون دلار صادرات سازه ها و نهاده های مصرفی گلخانه ها شامل پوشش پلاستیکی، انواع تجهیزات مثل بخاری ها، سیستم های اتوماسیون و دانش فنی داشتیم که این روند رو به افزایش است

دیدگاه خود را بنویسید