به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس به نقل از رویترز، پنج مقام آگاه اعلام کردند: ایران برای نخستین بار طی پنج سال گذشته محموله شکر از  هند برای تحویل در ماه مارس و آوریل خریداری می‌کند.

براساس این گزارش، ایران موافقت کرده پول فروش نفت به هند را به روپیه دریافت کند یا اینکه کالا از این کشور خریداری کند.

ایران مهمترین وا رد کننده  نهاده‌های دامی و برنج از هند است.

قرار است هرتن شکر به قیمت ۳۰۵ تا ۳۱۰ دلار در هر تن برای ماه مارس و آوریل خریداری شود.

یک منبع آگاه اعلام کرد: شرکت بازرگانی دولتی ایران برای اینکه از تأمین نیاز داخلی در ماه‌های آینده اطمینان یابد این محموله شکر را از بمبئی در غرب هند خریداری کرده است.

وی همچنین گفت:‌ایران تا ۴۰۰ هزار تن ظرفیت واردات شکر از هند را در سال ۲۰۱۹ دارد.

یک مقام آگاه سوم ایران کرد که ایران هفت دلار در هر تن پول بیشتری نسبت به دیگر خریداران شکر از هند پرداخت می‌کند چرا که خریداران پیش‌بینی می‌کنند که احتمال تأخیر پرداخت پول آنها وجود خواهد داشت.

هند دومین تولیدکننده بزرگ شکر در جهان است و به عنوان بزرگترین تأمین‌کننده برنج باسماتی و هندی ایران نیز محسوب می‌شود.پیش از این ایران شکر را از برزیل خریداری می‌کرد.

پس از اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران میزان صادرات انواع سویا و نهاده‌های دامی از سوی هند به ایران بیشتر شده است.

در این میان برخی تجار شکر برای صادرات این محصول به ایران مشتاق نیستند چرا که نگرانی از تحریم‌ها در این باره بیشتر شده است.

براساس سازمان بین‌المللی شکر انتظار می‌رود که ایران در سال ۲۰۱۸ -۲۰۱۹  به میزان ۵۳۵ هزار تن شکر وارد کند. میزان نیاز در این کشور ۲.۵۴ میلیون است که حدود ۲ میلیون تن آن در کشور تولید می‌شود

دیدگاه خود را بنویسید