وزیر جهاد کشاورزی با تأکید بر اینکه قطعاً برنج داخلی جوابگوی نیاز کشور نیست و باید واردات انجام دهیم، گفت: یکی از دغدغه‌های مسئولان بخش کشاورزی دستیابی به تولید پایدار محصولات داخلی است و با توجه به ارزیابی و سایر مولفه ها، قیمت برنج خارجی در بازار رشد بی رویه ای داشته است.
محمود حجتی در نشست علنی مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سؤال مهرداد بائوج‌لاهوتی نماینده لنگرود در مجلس مبنی بر علت کاهش تعرفه واردات محصولات کشاورزی و دلیل صدور مجوز واردات محصولات کشاورزی و همچنین علت اعلام خودکفایی گندم گفت: یکی از دغدغه‌های مسئولان بخش کشاورزی دستیابی به تولید پایدار محصولات و همچنین تولید اقتصادی است تا بتوان برای محصولات کشاورزی بازار ایجاد کرد.
وزیر جهاد کشاورزی اظهار کرد: هیچ فردی نمی‌خواهد محصول تولیدشده روی دست کشاورزان بماند.
وی ادامه داد: برخی افراد دنبال این بودند که تعرفه برنج به پنج درصد کاهش یابد اما با این موضوع مخالفت شد و هم‌اکنون تعرفه برنج 26 درصد است و طی این دوره هیچ‌گاه از این رقم پایین‌تر نیامده است.
حجتی تصریح کرد: باید یادآور شد برنج درگذشته با دلار یک هزار و 226 تومان وارد کشور می‌شد و پس‌ازآن با دلار مبادله‌ای دو هزار و 500 تومان و امروزه این مهم با دلار چهار هزار و 200 تومان و البته با تعرفه 26 درصد انجام می‌شود.
این عضو کابینه دولت دوازدهم با تأکید بر اینکه قطعاً برنج داخلی جوابگوی نیاز کشور نیست و باید از خارج واردات انجام دهیم، گفت: با توجه به بازار ارزیابی انبارها و البته سایر مؤلفه‌ها قیمت برنج خارجی در بازار رشد بی‌رویه‌ای داشته است.
وی با تأکید بر اینکه مسئولان بخش کشاورزی اصرار برافزایش تولید برنج داخلی دارند و تلاش می‌کنند تقاضای مؤثر نیز برای آن ایجاد کنند، افزود: حتی دراین‌بین باید اذعان کرد قیمت توافقی را در نظر گرفتیم که اگر کشاورزی در برهه زمان مانند اوایل برداشت برنج، برنجی از گذشته روی دستش مانده بود خریداری شود تا از این طریق مشکل کشاورزان برطرف شود.
حجتی با اشاره به اینکه بیشتر تعرفه‌های حوزه کشاورزی آزادشده و نرخ ارز آن نیز آزاد است، اظهار کرد: البته نباید فراموش کرد که برخی محصولات در بخش‌های مختلف به کار می‌رود و نمی‌توان برای آن هر تعرفه تعیین کرد به‌عنوان‌مثال پنبه در صنعت نساجی به کار می‌رود؛ لذا برای حمایت از حوزه کشاورزی توافق کردیم پنبه با تعرفه 10 درصد وارد شود، اما به‌شرط اینکه پنبه داخلی باقیمت مصوب خریداری شود.
حجتی تصریح کرد: وزارت جهاد کشاورزی در خصوص اینکه چه کسی واردات انجام بدهد یا ندهد، هیچ نظری ندارد و واردات در سامانه سازمان توسعه و تجارت ثبت می‌شود.
منبع: به نقل از ایرنا

دیدگاه خود را بنویسید