وزیر جهاد کشاورزی در نشست فائو (سازمان خواربارکشاورزی ملل متحد)، خشکسالی و ریزگردها را تهدیدی جدی برای خاورمیانه دانست و از کشورهای منطقه خواست تا برای مقابله با این تهدید همکاری کنند، چرا که بحران در خاورمیانه و شمال آفریقا جدی است.

طوفان گردوغبار هر ساله ۱۳ میلیارد دلار از تولیدات ناخالص داخلی را از بین‌می‌برد. اصلی‌ترین چالش پیش‌روی کشورهای منطقه در حال حاضر نحوه غلبه بر تنش‌های محیطی و مقابله با مساله کم آبی و پیامدهای اقتصادی، اجتماعی و زیست‌محیطی است. این چالش‌ها نیازمند راه‌‌حل‌‌های منطقه‌ای است و تدوین یک برنامه جامع اقدام منطقه‌ای برای کاهش آسیب‌پذیری و افزایش سازگاری بخش کشاورزی در مقابل تغییرات اقلیمی، نیاز فزاینده منطقه ماست.

محمود حجتی در سی‌و‌چهارمین نشست منطقه ای خاور نزدیک در فائو (سازمان خواربار کشاورزی ملل متحد) با حضور وزیران کشاورزی و مقامات 28 کشور جهان در رم، با اشاره به اینکه منطقه خاورنزدیک با طیف گسترده‌ای از چالش‌ها از جمله تداوم خشکسالی‌ها، کم‌آبی و پدیده گردوغبار و ریزگردها مواجه است، توضیح داد که اصلی‌ترین چالش پیش‌روی کشورهای منطقه در حال حاضر نحوه غلبه بر تنش‌های محیطی و مقابله با مساله کم‌آبی و پیامدهای اقتصادی، اجتماعی و زیست‌محیطی است. این چالش‌ها نیازمند راه‌حل‌های منطقه‌ای است و تدوین یک برنامه جامع اقدام منطقه‌ای برای کاهش آسیب‌پذیری و افزایش سازگاری بخش کشاورزی در مقابل تغییرات اقلیمی، نیاز فزاینده منطقه ما ست.

او در ادامه خساراتی که طوفان‌های گردوغبار به تولید ناخالص داخلی وارد کرده، به برخی راهبردها و برنامه‌های که جمهوری اسلامی ایران که طی چند سال اخیر به اجرا در آمد، اشاره کرد و گفت: یکی از مهمترین راهبردهای ایران برای مقابله با روند نزولی منابع آب، بهبود بهره‌وری مصرف در کلیه سطوح به‌ویژه در مزارع است و طی 4 سال اخیر برنامه‌ها و پروژه‌های عظیم ملی در این حوزه به اجرا درآمده است که به افزایش 400 هزار هکتاری سطح زیر شبکه آبیاری و زهکشی نوین منجر شده است. در مجموع تاکنون بالغ بر 2 میلیون هکتار از مجموع اراضی آبی کشور مجهز به سیستم‌های آبیاری نوین شده است. این فعالیت مستلزم سرمایه‌گذاری‌ها و اعتبارات قابل ملاحظه‌ای است که عمدتاً به‌عنوان یارانه از طرف دولت در اختیار تولیدکنندگان و کشاورزان قرار گرفته است. توسعه کشت‌های متراکم و به‌ویژه توسعه گلخانه‌ها نیز یکی از راهبردهای مهم دولت برای مقابله با اثار کم‌آبی است. طی 4 سال اخیر چهار هزار هکتار به سطح گلخانه‌های کشور اضافه شده است و سطح فعالیت گلخانه در ایران به بیش از 12 هزار هکتار می‌رسد.

حجتی با اشاره به محدودیت منابع آب شیرین در کشور، یادآوری کرد با توجه به محدودیت منابع آب شیرین در داخل سرزمین برای آبزی‌پروری، با به‌کارگیری تکنولوژی پرورش ماهی در قفس در دریاهای شمال و جنوب کشور و با نصب بیش از 500 قفس با ظرفیت 30 هزار تن، برنامه گسترده‌ای را در دست اقدام داریم. امیدواریم در 5 سال آینده با این تکنولوژی به تولید 200 هزار تن در سال دست بیابیم.

دیدگاه خود را بنویسید